חברת ניהול דירות

חברת ניהול דירות – כיצד בוחרים חברה ומדוע זה משתלם?

יותר ויותר מבנים פרטיים, קרי מבני מגורים, עוברים בשנים האחרונות לניהול של חברות חיצוניות, אלה מחליפות את וועדי הבית הידועים והמוכרים. במקום להעסיק את בעלי הדירות או דיירי המבנה בכל מה שקשור לאחזקתו, שוכרים חברה חיצונית שתנהל את המקום.

לא מדובר בהמצאה ישראלית, מדובר בשירות שהגיע לישראל מארה"ב ומאירופה, שם נהוג להשתמש בחברות חיצוניות שינהלו את כל התחזוקה של המבנה. האירוניה היא, שבשנים האחרונות אנחנו יכולים למצוא לא מעט חברות ישראליות שעושות זאת עבור בעלי מבנים ובעלי דירות בארצות הברית (לא פעם מדובר בבעלים ישראלים).

הסיבות לכך שבארה"ב ובאירופה שירות זה מאוד נפוץ כבר שנים רבות, קשור לכמה היבטים. ראשית, מדובר במבנים מאוד גדולים עם הרבה דירות, מה שמקשה על הדיירים לנהל את המקום בעצמם. שנית, לא פעם מדובר בדירות שמתגוררים בהן דיירי משנה ולא בעלי דירות, זה משנה את כל התמונה. שלישית, עצם זה שהדיירים עסוקים בקריירה ומשפחה, מונעת מהם אפשרות לטפל גם במבנה.

בישראל, במשך שנים רבות היה נהוג להשתמש בוועד בית אשר מורכב מדיירי המבנה. אך בשנים האחרונות, כאמור, אנחנו יכולים לראות שינוי בנושא, יותר ויותר מבנים עוברים לעבוד עם חברת ניהול דירות. זו מנהלת עבורם את כל ענייני המבנה. בין אם מדובר בענייני לוגיסטיים, בעייני תחזוקה וכן בעניינים כלכליים ואחרים. הכל כמובן שאלה, אילו שירותים החברה יכולה להעניק וכן, אילו שירותים הדיירים ובעלי המבנה, מבקשים מהחברה לבצע.

בדרך כלל, חברת ניהול דירות מספקת שירות בהיבטים שקשורים לתחזוקה שוטפת, למשל ניקיון, גינון, וכדומה. כמו כן, היא מספקת שירות בכל מה שקשור לטיפולים הכרחיים, למשל, חשמל, גז, אינסטלציה, מעליות ועוד. מה שהחברה לא יכולה לעשות בעצמה, דרך אנשי המקצוע שהיא מעסיקה, הרי שהיא שוכרת אנשי מקצוע חיצוניים שיבצעו בשבילה.

כאמור, מעבר לכך, החברה גם אחראית על כל העניינים הכספיים, בין אם זה תשלומים לחברה עצמה ובין אם זה תשלומים אחרים. צריך לציין, שזה מעט שונה מאשר בארה"ב, שם הרבה פעמים חברות ניהול מבנים גם אחראית על איסוף דמי שכירות מדיירים עבור בעלי הדירות השונות.

מדוע זה משתלם לעבוד עם חברות ניהול?

ראשית, זה חוסך הרבה מאוד זמן. במקום שהדיירים יצטרכו להתעסק כל הזמן במה שקורה במבנה, יש גורם חיצוני שעושה זאת עבורם. זה מפנה לא מעט זמן מסדר היום שלהם.

שנית, זה הרבה יותר מקצועי שחברה אשר מעסיקה בעלי מקצוע וגורמים מוסמכים מבצעת זאת ולא בעלי דירות, שאין להם ידע וניסיון בתחום.

שלישית, הרבה פעמים כל הנושא של ועד בית מעורר ריבים בין בעלי הדירות או הדיירים. לכן הרבה יותר משתלם להעסיק חברה חיצונית שתהיה אחראית על המבנה, ותיקח עליו אחריות.

כיצד בוחרים חברה בצורה נכונה?

על מנת לבחור חברת ניהול בצורה נכונה, יש לאפיין תחילה את הצרכים של המבנה, אילו שירותים הוא צריך, מה בדיוק אנחנו רוצים לספק לו ובאיזו תדירות.

לאחר מכן, עלינו לבחון מה החברות השונות יכולות לספק לנו, וכיצד הן עושות זאת. חשוב לשים מה, מי הם אנשי המקצוע של החברה, איזו הסמכה יש להם, באיזו תדירות וזמינות הם יכולים להגיע אלינו, וכיצד החברה עובדת עם הלקוחות שלה באופן כללי.

רצוי מאוד, לפני ששוכרים חברה כזו או אחרת, לבדוק המלצות וחוות דעת עליה מצד לקוחות קיימים או ישנים, כך נוכל לדעת האם משתלם להעסיק אותה.

אולי יעניין אותך גם:

Comments are closed.