מה הוא הגורם המרכזי להשמנת יתר?

על פי מומחים רבים בעולם, השמנת יתר היא המגפה הגדולה של המאה ה-21. מומחים רבים סבורים שזו תהיה מחלה שתשפיע על כלל האוכלוסייה, ובאופן טבעי תשפיע על האנושות בהיבטים שונים ולכן אנחנו צריכים לטפל בה כבר מעכשיו ומגיל צעיר. אחרת יהיה מאוחר מדי ואנחנו נצטרך לשאת בתוצאות, בין אם זה כיחידים שמתמודדים איתה ובין אם זה כחברה.

ההסבר של אותם מומחים הוא, שהשמנת יתר היא הרבה יותר מהפרעת אכילה כפי שאנחנו נוטים לתפוס אותה, ומבחינה מספרית היא הרבה יותר משמעותית מכפי שנדמה לנו, מה עוד שעם הזמן היא הופכת להיות הרבה יותר נוכחת, הן בקרב צעירים והן בקרב מבוגרים. במאמר זה נציג את ההשפעות שלה על הפרט ועל החברה, אך תחילה את הגורמים להשמנת יתר.

מה הם הגורמים שמובילים להשמנת יתר?

בחלק זה של המאמר, נציג 3-4 גורמים עיקריים להשמנת יתר ומתוך זה יהיה אפשר להבין את ההשפעות שיש לתופעה זו על הפרט ועל כלל החברה. חשוב להדגיש, גם אם אדם אחד מתמודד עם השמנת יתר, עם הזמן, זה ישפיע בצורות שונות על הסביבה בהיבטים מסוימים ולכן צריך לייחס לכך חשיבות חברתית ולא רק אישית.

תזונה – אין ספק שהגורם העיקרי להשמנת יתר היא תזונה לא נכונה. הכוונה היא לצריכת מזון לא בריא, משמין, מזון שמכיל מרכיבים שאינם חיוניים לגוף או חיוניים אך בכמויות גדולות מהרגיל. בהיבט זה, צריך לזכור שיש השפעות להרגלים ולהשתרשות שלהם. כשילד מתחיל לאכול מתוק בגיל מאוד צעיר, הוא יתקשה להפסיק עם כך וזה ישפיע עליו לאורך שנים גם בהיבט של משקל כמובן.

מצב נפשי – הרבה מאוד אנשים שמתמודדים עם השמנת יתר, הגיעו למצב כזה בגלל מצב נפשי, בין אם זה דיכאון, טראומה, חרדות וכדומה. זו הסיבה שמומחים סבורים שהשמנת יתר היא לא רק עניין פיזי אלא גם נפשי.

חוסר בפעילות גופנית – לצד תזונה בכמויות גדולות, אנשים פחות עושים ספורט ופעילות גופנית. זה נובע מקריירה, משפחה וכדומה, אצל ילדים זה נובע גם מהעובדה שהם רגילים לשבת מול המסך ולא לעשות ספורט. גם כאן זה מתחיל מגיל צעיר.

טיפול לא נכון – הרבה פעמים השמנת יתר נובעת מטיפול לא נכון במטופלים, בין אם חוסר אבחון, אבחון מאוחר, וטיפול לא נכון בבעיה עצמה. המערכות לא בהכרח מתייחסות לכך ברצינות וגורמות נזק למטופלים.

איך זה משפיע על הפרט ועל החברה

השמנת יתר גורמת להרבה מאוד בעיות פיזיולוגיות ובריאותיות, החל מבעיות לב, בעיות בלחץ דם, בעיות גב, ברכיים, בעיות במערכות פנימיות ועוד שורה ארוכה של בעיות באזורים שונים בגוף. כמובן גם לבעיות נפשיות שרק מתגברות עם הזמן.

כמו כן, השמנת יתר גורמת לבעיה חברתית, בין אם זה פגיעה בתפוקה, מערכת הבריאות נדרשת לתקציבים גבוהים בשביל לטפל בבעיה על חשבון דברים אחרים, פגיעה בהון האנושי ועוד.

אולי יעניין אותך גם:

Comments are closed.