אתם לא חייבים להמשיך לסבול מחרדות – הכירו את הפתרון

לא מעט ישראלים מוצאים את עצמם מתמודדים עם חרדות מסוגים שונים. לעיתים הם לא יודעים את זה, שכן הם חווים תחושה כזו בפעם הראשונה ורק אחרי שהיא חוזרת על עצמה הם נבדקים ואז מתברר להם שחוו חרדה. לעיתים היא חוזרת על עצמה שוב ושוב ולעיתים היא מופיעה לעיתים רחוקות מאוד.

חרדות הן דבר טבעי ולגיטימי. הן לא מלמדות על מחלה או בעיה נפשית. כל אחד מאיתנו יכול לחוות חרדה מסיבה כזו או אחרת ואין סיבה לחשוש מכך, מה עוד שישנן הרבה מאוד דרכים כיצד לטפל בסיטואציה, כל עוד יודעים איך לעשות את זה בצורה נכונה ולפנות אל האנשים המתאימים. לשם כך, חשוב כמובן להבין מהי חרדה, למה ומתי היא נגרמת ובמה היא מתאפיינת.

מהי חרדה ולמה היא נגרמת?

חרדה זה מצב בו הגוף שלנו מגיב לכאורה לסכנה. כלומר, כשהגוף שלנו חש במצב חירום והוא מרגיש צורך עז להתגונן מפני סיטואציות שונות. החרדה יכולה להיות תגובה מוקצנת למצב מסוים וכן היא יכולה להיות תגובה של פחד כלפי מצב שיכול להיראות כמאיים.

החרדה יכולה לבוא לידי ביטוי בצורות שונות מבחינה פיזית ונפשית. למשל, היא יכולה לבוא לידי ביטוי בדפיקות לב מואצות, רעד, קשיי נשימה, סחרחורות, הזעה, חוסר יכולת לדבר, התנשפויות, ובאופן כללי חוסר יכולת לנוע ולפעול.

מה הן דרכי הטיפול הנכונות למצבים של חרדה?

אחת הסיבות שיכולות להוביל לחרדה הוא מצב של OCD, הפרעה טורדנית כפייתית שיכולה לגרום לגוף שלנו להגיע למצב של חוסר יכולת לתפקד, חוסר יכולת לבצע פעולות מסוימות בסיטואציות בהן המחשבות, הדחפים והרצונות הופכים להיות טורדניים ולהשפיע על התפקוד שלנו באופן יומיומי ובכלל.

טיפול ב-OCD יכול כאמור לעזור גם במקרים של חרדות. למשל, אם אנחנו לומדים כיצד להקל על המצוקה שאנחנו חשים, לשלוט בה ולספק לנו כלים כיצד להתמודד עם התנהגויות שיכולות להיווצר כתוצאה מאותן מחשבות ואותם דחפים טורדניים.

טיפול ב-OCD יכול להיות מבוסס הרגלים וגישות אותן נלמד ויעזרו לנו כיצד להתייחס למצבים מסוימים ואיך לפעול כשאנחנו חווים אותם. כמו כן, מדובר על טיפול שיכול לעזור לנו להבין טוב יותר מה עלינו לעשות, איך עלינו להתנהג במצבים של חרדות.

באופן טבעי בשביל שנוכל לעבור טיפול ב-OCD בצורה נכונה, אנחנו צריכים לעבור אבחון תחילה, גם בשביל לדעת שאנחנו אכן מתמודדים עם הפרעה שכזו, וגם בשביל שנוכל לקבל את הטיפול המתאים, בין אם זה באמצעות שיחות וייעוץ מקצועי ובין אם זה באמצעות כלים אחרים.

לפני סיום חשוב לומר, לא כל חרדה היא בהכרח סימן למצב של OCD, אך סביר מאוד להניח שבתוך סיטואציה של OCD, אנחנו אכן נמצא את עצמנו מתמודדים עם חרדות ונצטרך לדעת כיצד להתגבר עליהן מעת לעת, בצורה כזו או אחרת.

 

אולי יעניין אותך גם:

Comments are closed.